2010. szeptember 27., hétfő

“Az igazi megbocsátás arról szól, hogy az illetőt, aki vétett ellenünk, ugyanoda, pontosan ugyanabba a státuszba fogadjuk vissza, ahonnan vétke miatt kiesett.”
* * * * *
“Ha szeretsz, más szemmel nézel a világra; nagylelkű leszel, megbocsátó, jószívű, pedig korábban esetleg kemény és rideg voltál. Az emberek óhatatlanul is hasonlóan viszonyulnak majd hozzád, s hamarosan abban a szeretetteljes világban élsz, amit te magad teremtettél.” (Anthony de Mello)

2010. szeptember 21., kedd

A SZOMORÚSÁG OLYAN FAL,
AMELY ELVÁLASZT KÉT KERTET.

* * * * * * * *

Kapásból elutasítjuk azokat a tanúvallomásokat,
amelyek enyhítő körülményekre hivatkoznak.
Azaz: annyira meg vagyunk győződve a saját ítéletünk helyességéről,
hogy érvénytelennek tekintjük azokat a bizonyítékokat,
amelyek nem minket igazolnak.
Ami méltó arra, hogy igazságnak nevezzük, soha nem érhető el ilyen eszközökkel.

2010. szeptember 15., szerda

A SEBÉSZ ÉS A KISFIÚ

Egy nap a szívsebész, azt mondta a kisfiúnak:- Holnap reggel ki fogom nyitni a szívedet.- Ott fogod találni Jézust - vágott közbe a fiú!
A sebész bosszankodva felnézett.- Fel fogom vágni a szívedet - folytatta -, hogy lássam, mennyi károsodás történt.- De amikor felnyitod a szívemet, Jézust fogod ott találni - mondta a fiú.A sebész a szülőkre tekintett, akik csendben ültek.- Miután látom, hogy mennyi károsodás történt, vissza fogom varrni a szívedet és a mellkasodat, és eltervezzük, mi lesz a következő lépés.- De ott fogod találni Jézust a szívemben. A Biblia azt mondja, hogy Ő ott él! Minden zsoltár azt zengi, hogy Ő ott él. Ott fogod találni Őt az én szívemben!A sebésznek kezdett elege lenni...- Majd megmondom én neked, mit fogok találni a szívedben, sérült izmokat, gyenge vérellátást, és elvékonyodott érfalakat fogok találni! És az kell elterveznünk, hogy tudlak meggyógyítani.- Jézust is ott fogod találni, Ő ott él!A sebész műtét után az irodájában magnószalagra vette a műtéttel kapcsolatos megjegyzéseit, gondolatait: sérült főütőér, sérült tüdőbe vezető erek, elterjedt izomsorvadás. Nincs remény a szívátültetésre, nincs remény a gyógyításra, kezelésre.Terápia: fájdalomcsillapítók, és ágyban fekvés.Prognózis: - itt kis szünetet tartott - egy éven belül halál.Megállította a magnót, de még volt mit mondania.- Miért? - kérdezte hangosan. Miért tetted ezt? Te juttattad őt ide! Te okoztad neki ezt a gyötrelmet, és Te kárhoztattad őt korai halálra! Miért?És akkor az Úr válaszolt neki:- A fiú az Én bárányom, nem terveztem, hogy sokáig a földi nyájahoz tartozzon, mert, ő az én nyájamnak tagja, és az lesz örökké. Itt, az én nyájamban nem lesz fájdalom, olyan jólétben lesz része, amit te el sem tudsz képzelni. Szülei egy napon találkozni fognak vele és ők is megismerik a békességet és az én nyájam gyarapodni fog.A sebész forró könnyeket hullajtott, de ingerültsége meg ennél is hevesebb volt.- Te teremtetted ezt a fiút, Te teremtetted ezt a szívet! Meg fog halni hónapokon belül. Miért?Az Úr válaszolt:- A fiú az Én bárányom, vissza fog térni az én nyájamhoz, amint elvégezte küldetését. Én nem azért küldtem az én bárányomat a nyájadba, hogy elveszítsem, hanem azért, hogy egy másik elveszett bárányt megmentsen.A sebésznek potyogtak a könnyei...A sebész odaült a fiú ágya szélére. A szülők vele szemben ültek.A fiú felébredt és suttogva kérdezte:- Kinyitottad a szívemet?- Igen - mondta a sebész.- És...? Mit találtál? - kérdezte a fiú.- Megtaláltam,... megtaláltam Jézust.

2010. szeptember 13., hétfő

Pedig valaha szerették, de a magányba menekült. És pont azokon a napokon marad rohadtul egyedül, amikor kéne egy társ kivel mindent megoszthat: Örömöt bánatot, jót és rosszat..

2010. szeptember 12., vasárnap

A TÖBBI NÉMA CSEND

Szeptember volt. Az ég üvegharangja
Derűsen kéklett, mint a jó remény
S a nyárutói kert pompája tarka
S arany volt a kert skárlátköpenyén.

Szeptember volt, évadja szép múlásnak.
A férfi, aki költő, állt merőn,
Karját keresztbe fonta, mint a bánat
S végignézett a szőlős hegytetőn.

Elment egy asszony. Tegnap még szerette,
Múzsája volt és hite volt neki,
Ma tudja már: a nő nem szereti.

Elment egy asszony. És a férfi lelke
A távozó után könnyezve száll
S úgy érzi: nem lesz többé verse már.

2010. szeptember 11., szombat

Aki látta már a "Tűzálló" című filmet, az tudni fogja, hogy mit is jelent a "40" napos program. A filmbeli főszereplő egy megromlott házasságot szeretne helyrehozni ennek a 40 napos programnak a segítségével... hogy sikerre viszi-e ez program a házasságukat? Aki kíváncsi, feltétlen nézze meg a filmet (szívesen segítek, hogy honnan lehet a filmet letölteni). Az alábbiakban, ettől függetlenül szeretném átadni ennek a 40 napos programnak az írott anyagát, természetesen részletekben, minden napot külön-külön.
Íme a bevezető, hogy világosabb képet kapjunk a programról:

BEVEZETŐ A 40 NAPOS TANULMÁNYBA

Szeretnélek figyelmeztetni: ezt a negyvennapos utazást nem lehet félvállról venni! Kihívásokkal teli és sokszor küzdelmes, ugyanakkor hihetetlen beteljesedést hozó út áll előtted. ahhoz, hogy végigcsináld, eltökélt lélekre és rendíthetetlen elhatározásra lesz szükséged. Ez a program nem arravaló, hogy csupán kóstolgasd vagy röviden kipróbáld. Azok viszont, akik hamar feladják, elszalasztják a legnagyszerűbb jutalmat. Ha negyven napon keresztül minden áldott nap odaszánod magad, annak eredménye megváltoztathatja egész életedet és a házasságodat. Tekintsd ezt kihívásnak azoktól, akik már előtted végigjárták ezt az utat.

A szeretet türelmes
A Szentírás szerint isten a házasságot jó dolognak tervezte és teremtette. Ez egy csodálatos, felbecsülhetetlen értékű ajándék. Isten a házasságot arra használja, hogy segítsen nekünk: elűzni a magányt, megsokszorozni a hatékonyságunkat, családot alapítani, gyerekeket nevelni, élvezni az életet és megtapasztalni a kapcsolatunkból származó intimitás áldásait. Mindezeken túl azonban a házasság azt is megmutatja, hogy szükségünk van egy egész életre szóló társra, aki segít jellemünk fejlődésében és saját énközpontúságunk leküzdésében. Ha taníthatóak vagyunk, meg fogjuk tanulni azt, ami a legfontosabb a házasságban: szeretni. Ez az erős szövetség teret biztosít számodra, hogy megtanuld, hogyan szeress feltétel nélkül egy másik - tökéletlen - személyt. Ez egy csodálatos dolog. És nehéz. De megváltoztatja az életedet.Ez a könyv a szeretetről szól. Arról, hogy megtanuld, és merd úgy élni az életedet, hogy az tele legyen szerető kapcsolatokkal. Ez az utazás azzal az emberrel kezdődik, aki a legközelebb áll hozzád: a házastársaddal. Isten áldjon meg, ahogy nekivágsz ennek a kalandnak.
Egyben biztos lehetsz: ehhez bátorság kell. Ha vállalod ezt a kihívást, akkor arra a látásra kell jutnod, hogy ahelyett, hogy követed a szívedet, úgy döntesz, hogy vezeted azt. A világ azt mondja, hogy kövesd a szíved, de ha nem te vezeted azt, akkor valaki vagy valami más fogja. A Bibliában azt olvassuk, hogy "csalárdabb (angolban: félrevezetőbb) a szív mindennél" (Jeremiás 17:9), és mindig arra törekszik, amit pillanatnyilag helyesnek érez.Mi arra bátorítunk, hogy merj másként gondolkodni: dönts úgy, hogy abba az irányba vezeted a szívedet, ami hosszú távon a legjobb. Ez az egyik kulcsa a tartós, megelégedettséget hozó kapcsolatoknak.
A "Merj szeretni!" nem egy átalakító program, aminek segítségével megpróbálod a házastársadat olyan személlyé formálni, amilyennek te szeretnéd őt látni. Minden bizonnyal már rájöttél, hogy a férjed, illetve feleséged megváltoztatására irányuló ilyesfajta törekvések csak kudarccal és csalódottsággal végződnek. Ez a könyv inkább olyan, mint egy nagy utazás, amely a valódi szeretet felfedezéséről és gyakorlásáról szól, még akkor is, ha a vágy kiszáradt és a kedv ellankadt. Az igazság az, hogy a szeretet nem csupán érzés, hanem egy döntés. A szeretet önzetlen, áldozatkész és átformáló erővel bír. És amikor a szeretetet - az eredeti tervnek megfelelően - őszintén kimutatod, kapcsolatotok minden valószínűség szerint előnyére fog változni.
Ennek az utazásnak minden napja három rendkívül fontos részt fog tartalmazni:
Először: bemutatjuk a szeretet egy különleges jellemzőjét, megnyilvánulását. Figyelmesen olvasd végig ezeket a részeket és légy nyitott arra, hogy egy új megértést kapj arról, mit jelent igazán és őszintén szeretni valakit.
Másodszor: minden nap kapsz egy különleges feladatot, amit meg kell tenned a házastársadért. Némelyik könnyű lesz, egyik-másik pedig igazi kihívást jelent majd. Azonban mindegyiket vedd komolyan, szedd össze minden kreativitásodat és bátorságodat, hogy megpróbálkozz vele! Ne csüggedj, ha valamilyen külső tényező meggátol valamelyik feladat megvalósításában! Mihamarabb szedd össze magad és folytasd tovább az utazást!
Végül: egy üres, naplóírásra alkalmas helyet találsz, ahová feljegyezheted mindazt, amit tanultál, tettél, valamint azt, hogy miként reagál a házastársad. Fontos, hogy kihasználd ezt a lehetőséget és lejegyezd, hogy mi történik veled és a pároddal útközben. Ezek a jegyzetek előrehaladásodat rögzítik, és később felbecsülhetetlen értékké válnak számodra.Ne feledd, tiéd a felelősség, hogy védd és irányítsd a szívedet! Ne add fel, és ne csüggedj! Határozd el, hogy vezetni fogod a szíved, és mindvégig kitartasz. Az életben kevés nagyobb dolog van annál, mint megtanulni igazán szeretni.

Most azért megmarad a hit, remény, szeretet; ezek között pedig legnagyobb a szeretet. 1Korinthus 13,13
Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen én bennem, olyanná lettem, mint a zengő érc vagy pengő cimbalom.És ha jövendőt tudok is mondani, és minden titkot és minden tudományt ismerek is; és ha egész hitem van is, úgyannyira, hogy hegyeket mozdíthatok ki helyükről, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok.És ha vagyonomat mind felétetem is, és ha testemet tűzre adöm is, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi hasznom abból.
1Korinthus 13,1-3
(hamarosan jön az első napi program)

2010. szeptember 9., csütörtök

2010. szeptember 8., szerda

AKIK KÖNNYHULLATÁSSAL VETNEK,
VÍGADOZÁSSAL ARATNAK MAJD.

Zsoltárok könyve 126,5

Azt mondod: "Lehetetlen".
Isten azt mondja: Minden lehetséges. (Lk 18,27)
Azt mondod: "Túl fáradt vagyok"
Isten azt mondja: Én felüdítelek Téged. (Mt 11,28-30)
Azt mondod: "Engem senki sem szeret igazán."
Isten azt mondja: Én szeretlek. (Jn 3,16, Jn 13,34)
Azt mondod: "Nem tudom tovább folytatni."
Isten: Elegendő az én kegyelmem. (1Kor 12,9, Zsolt 91,15)
Azt mondod: "Nem tudom, merre tovább."
Isten azt mondja: Vezetni fogom a lépteidet. (Péld 3,5-6)
Azt mondod: "Nem bírom ki."
Isten: Mindent elviselsz. (Fil 4,13)
Azt mondod: "Nem vagyok képes rá."
Isten azt mondja: De én képes vagyok. ( 2Kor 9,8)
Azt mondod: "Nem érdemes."
Isten azt mondja: Érdemes. (Róma 8,28)
Azt mondod: "Nem tudok megbocsátani magamnak."
Isten azt mondja. DE ÉN MEGBOCSÁTOK NEKED. (1Jn 1,9, Róma 8,1)
Azt mondod: "Nem sikerül."
Isten: Majd mindent megadok szükséged szerint. (Fil 4,l9)
Azt mondod: "Félek."
Isten azt mondja: Én nem adtam neked a félelem lelkét. (2Tim 1,7)
Azt mondod: "Állandóan aggódom és csalódott vagyok."
Isten: Minden gondodat hagyd RÁM. (lPét 5,7)
Azt mondod: "Nincs elég hitem."
Isten azt mondja: Mindenkinek mértéke szerint adtam hitet. (Róma12,3)
Azt mondod: "Nem vagyok elég okos."
Isten: Adok neked bölcsességet. (1Kor 1,3o)
Azt mondod: "Teljesen egyedül érzem magam."
Isten azt mondja: Én nem hagylak el, nem hagylak Téged cserben soha. (Zsid 13,5)


2010. szeptember 3., péntek

KERESZTYÉN VAGY KERESZTÉNY...

A keresztyén és keresztény szó között a világon egyedül a magyar nyelvben van különbség. Kuriózumról van szó. Az első forma egy idő óta protestáns szóhasználat, a második a római és a görög katolikus. Így a szó a felekezeti hovatartozás kifejezője. A Magyar Tudományos Akadémia Helyesírási szabálya a római katolikus lakosság statisztikai többségére való tekintettel tette hivatalossá a keresztény alakot, de megengedi a protestáns keresztyén alak használatát is.
Jelenleg nem látszik lehetőség arra, hogy a két szó közül az egyik szabad közmegegyezéssel kizárólagosságra emelkedjék. Türelmet kell tanúsítanunk egymás iránt. Ez a jó értelembe vett pluralitás. Az ősmagyarok sem azt nézték, hogy ki melyik törzsbe tartozik, hanem, hogy magyar. Ez a két szó magyarul hangzik el. A keresztyén szeretettel is ellenkeznék az elnevezés miatti huzakodás. Szükséges azonban, hogy tisztában legyünk a két szó eredetével, jelentésével. Akkor minden hátrányos megkülönböztetés nélkül, de tudatosan használjuk, a saját egyházi, családi tradiciónknak megfelelően.

Az Újszövetségben azt olvashatjuk az Apostolok Cselekedetei 11. részének 26. versében, hogy a „tanítványokat Antiókhiában nevezték először keresztyéneknek.” Az Újszövetség 1967-ben Budapesten, a Szent István Társulat kiadásában megjelent magyarázatos fordításában a fenti idézet így hangzik: „először Antióchiában nevezték el a tanítványokat keresztényeknek”. A magyarázatban viszont azt írja, hogy a keresztyén elnevezés „szóról szóra annyit jelent, mint Krisztus követője, tanítványa, híve.” Ez mutatja, hogy már harminc évvel ezelőtt sem volt semmi különbség a keresztyén szó alapjául szolgáló görög krisztianosz szó katolikus és protestáns értelmezése között. Igen ám, de ez nem volt mindig így.
A krisztianosz a latinban christanus volt. Ebből lett egyes európai nyelvekben krisztián, a szlávban krisztyán. A magyar nyelvbe a szlávból került be. A szó eleji mássalhangzó torlódást a magyar oldani kényszerült és először a kirisztyán, majd a keresztyén formát honosította meg. Egyes vidékeken a múlt századig élt, vagy talán még él a „Kirisztus” forma Jézus méltóságjelzőjének ejtésében, mert a Krisztus szóeleji mássalhangzó torlódását ugyanígy idegennek érezte a helyes magyar nyelvérzék.
A keresztyén szót tehát a keresztyénséget felvett magyarok egyöntetűen használták jó hétszáz évig. Pázmány Péter is, aki igazán jó katolikus volt, mégis keresztyént írt. A Káldi György által elkészített első római katolikus fordítású teljes Biblia címlapján nagybetűkkel olvasható a keresztyén szó. Ezt az ősi szóhasználatot az evangélikusok és reformátusok változatlanul megőrizték.

A 18. században hitvitázási céllal kezdték a katolikus papok kereszténynek nevezni és írni magukat. Sok idegen anyanyelvű lévén köztük, a nyelvtudás hiánya is közrejátszhatott. Bizonyítani egy teljesen helytelen népi szómagyarázattal akarták, hogy az „igazi” egyház tagjainak elnevezése a kereszt szóból ered, ezért keresztény. Egyébként a nyelvújítás korában a keresztyén formát egyesek szlávosnak tartották, és ezért helytelenítették.

Az újprotestáns egyházak szóhasználata attól függ, hogy mennyire vették figyelembe a hazai protestáns hagyományt. Ha erősen hatott rájuk, akkor keresztyént írnak, ha nem, akkor keresztényt.


(Csohány János nyomán)